Mini rekuperatoriai ar centrinė rekuperacinė sistema?

4/24/20214 min read

Šiomis dienomis statantis naują namą ar įsirenginėjant butą dažnas būsto savininkas susiduria su klausimu - kokią vėdinimo sistemą pasirinkti? Jeigu įsirenginėjate naują namą, ar naujos statybos butą - kitokio pasirinkimo kaip rekuperacinė vėdinimo sistema nebelieka. Tai nulemia nauji statybos techninio reglamento (STR) reikalavimai. 

Lietuvoje labiausiai paplitusias rekuperacines vėdinimo sistemas galima suskirstyti į du tipus: 

     - Centrinė rekuperacinė sistema (centrinis rekuperatorius su ortakiais)
     - Decentralizuota rekuperacinė vėdinimo sistema (mini rekuperatoriai)


Centrinė rekuperacinė sistema

Šios sistemos tarpusavyje turi nemažai esminių skirtumų. Pradėkime nuo tradicinės - centrinės rekuperacinės sistemos. Ši sistema susideda iš sistemos širdies - rekuperatoriaus. Prie rekuperatoriaus yra prijungiama ortakių sistema, orui į patalpas tiekti ir šalinti. 


Centrinė rekuperacinė vėdinimo sistema
Centrinė rekuperacinė vėdinimo sistema

Centrinės rekuperacinės sistemos privalumai

Užtikrinamas pakankamas oro kiekis patalpoms vėdinti

Įrengiant centrinę rekuperacinę sistemą dažnai parenkamas rekuperatoriaus dydis užtikrinantis bent 2-3 m3/h vienam kvadratiniam metrui šviežio oro tiekimą. Pavyzdžiui įrengiant vėdinimo sistemą 150 m2 namui greičiausiai bus parenkamas rekuperatorius su maždaug 400 m3/h našumu. Nuo to, ar bus parenkamas 300 m3/h ar 400 m3/h našumo rekuperatorius - kaina ženkliai nesiskiria. 

Teisingai sumontuota sistema veikia pakankamai tyliai

Jeigu ortakių sistema yra tinkamai suprojektuota (parenkami tinkamo skersmens ortakiai) ir tinkamai sumontuota (reikalingose vietose sumontuojami triukšmo slopintuvai) jums nereikės jaudintis dėl keliamo triukšmo. Pagrindinė to priežastis - rekuperatorius dažniausiai montuojamas atokesnėje patalpoje (techninė patalpa, sandėliukas, garažas, sanitarinė patalpa). Todėl net įjungus rekuperatorių veikti galingiausiu režimu didelio garso turėtų nebūti, arba jis bent jau nebus svetainėje, miegamajame. 

Paprastesnis valdymas ir priežiūra

Kitas svarbus centrinės rekuperacinės sistemos privalumas - įrenginys yra tik vienas. Todėl tiek jį valdyti tiek prižiūrėti yra paprasčiau. Norint pakeisti oro srautą užtenka tai padaryti per centrinį pultelį ar mobiliąją aplikaciją. 

Priežiūra taip pat reikalinga tik vienam įrenginiuj. Pakeisti filtrus ar išvalyti dulkes yra ganėtinai paprasta - užtenka tai atlikti vienam įrenginiuj 2 kartus per metus. 

Daugiau komforto

Įrengiant centrinę rekuperacinę sistemą galima užtikrinti didesnį komfortą patalpose. Įrengiant ortakių sistemą galima ganėtinai laisvai pasirinkti oro tiekimo ir ištraukimo difuzorių vietas. Taip galima užtikrinti kad nebus triukšmo arti žmogaus (pvz. darbo stalo ar miegamojo lovos).

Taip pat centriniuose rekuperatoriuose dažnai yra įmontuoti šildytuvai (vandeniniai arba elektriniai tenai). Dėl to galima reguliuoti tiekiamo oro temperatūrą, pavyzdžiui esant šaltesniam lauko orui ar mažesniam rekuperacijos efektyvumui - papildomai pasišildyti. 


Centrinės rekuperacinės sistemos trūkumai


Sudėtingesnis įrengimas

Įrengiant centrinę rekuperacinę sistemą reikia surasti vietos rekuperatoriui sumontuoti ir išvedžioti ortakius. Ortakiai dažnai montuojami paslepiant juos po gipso ar įtempiamomis lubomis. Tai lemia ilgesnias laiko sąnaudas tokiai sistemai sumontuoti. Taip pat paslepiant ortakius sumažėja lubų aukštis 10-20 cm priklausomai nuo naudojamų ortakių tipo. Plastikiniai ortakiai šiek tiek palengvina montavimą ir sutaupo lubų aukščio - tačiau jie yra ženkliai brangesni nei metaliniai ortakiai.

Nėra galimybės reguliuoti vėdinimą atskiroms patalpoms

Kadangi tiekiamas ir ištraukiamas oro kiekis yra reguliuojamas centrinio rekuperatoriaus - nėra galimybės reguliuoti oro srautą atskiroms patalpoms. Tiksliau pasakius - teoriškai tokia galimybė yra, įrengiant kintamo oro srauto (VAV) sklendes. Tačiau tokios sistemos kaina ženkliai išauga ir yra retai naudojama gyvenamuosiuose namuose ar tuo labiau butuose.

Decentralizuota rekuperacinė sistema (mini rekuperatoriai)


Decentralizuota rekuperacinė sistema (mini rekuperatoriai) yra ženkliai paprastesnė. Čia nereikalingi ortakiai. Mini rekuperatoriai yra montuojami lauko sienose poromis. Didesniame kambaryje montuojami 2 rekuperatoriai, mažesniuose kambariuose ir po vieną. Mini rekuperatoriai veikia poromis - per vieną rekuperatorių oras yra tiekiamas į patalpas, per kitą yra šalinamas. Po tam tikro laiko (30 s - 120 s) prasideda atvirkštinis ciklas. 


mini rekuperatorius
mini rekuperatorius

Decentralizuotos rekuperacinės sistemos (mini rekuperatoriai) privalumai


Paprastas montavimas

Sistemai sumontuoti nereikalingi ortakiai. Mini rekuperatoriai montuojami lauko sienose. Montavimas tampa paprastas - tereikia išgręžti skylę lauko sienoje ir įkišti rekuperatorių. Dėl tokio paprasto montavimo mini rekuperatoriai yra tinkamas sprendimas renovuojamiems būstams. 


Galimybė reguliuoti oro srautą atskiroms patalpoms

Kadangi mini rekuperatoriai yra montuojami atskirose patalpose - galime juos atskirai ir reguliuoti. Tokiu būdu galima sumažinti oro srautą patalpose, kuriose nėra žmonių ir padidinti oro kiekį naudojamose patalpose. 

Decentralizuotos rekuperacinės sistemos (mini rekuperatoriai) trūkumai

Nepakankami oro kiekiai 

Projektuojant ir įsirenginėjant decentralizuotą rekuperacinę sistemą dažnai nėra užtikrinama pakankama oro apykaita patalpose. Pavyzdžiui įrengiant mini rekuperatorius 60 m2 bute greičiausiai bus montuojami 4 mini rekuperatoriai (2 poros) kurių bendras maksimalus oro srautas yra 60-70 m3/h. Tai reiškia apie 1 m3/h per kvadratinį metrą, lyginant su 2-3 m3/h per kvadratinį metrą su centrine rekuperacine sistema. Norint pasiekti didesnę oro apykaitą reikėtų sumontuoti ne 4 mini rekuperatorius, o bent 6 ar 8, kas ženkliai padidintų tokios sistemos kainą ir ji jau taptų brangesnė negu centrinė sistema. 


Didelis keliamas triukšmas

Mini rekuperatoriai yra montuojami sienose ir neretai po 2 vienetus viename kambaryje. Įrenginiuose esantis ventiliatorius yra už kelių metrų nuo žmogaus darbo vietos ar miegamojo lovos. Taigi padidinus oro srautą iki maksimalaus ar netgi vidutinio - labai aiškiai girdimas įrenginio keliamas triukšmas.

Tai dar labiau pablogina situaciją dėl nepakankamos oro apykaitos - įrenginių dažniausiai negalima naudoti ant maksimalaus galingumo dėl pernelyg didelio triukšmo. To pasekoje, mini rekuperatoriai dažniausiai yra naudojami and vidutinio galingumo, ir taip mažą oro apykaitą sumažinant dar du kartus. 

Minimalus oro filtravimas

Mini rekuperatoriuose yra sumontuoti silpni ventiliatoriai, todėl naudojami paprasti filtrai su kuo mažiau pasipriešinimo. Dažniausiai tai yra G3/G4 (Coarse) filtrai, kurie visiškai nesulaiko smulkaus ir vidutinio dydžio dalelių. 



Taigi, kokią sistemą vertėtų pasirinkti?


Statantis naują namą ar įsirenginėjant naują būtų - vertėtų rinktis centrinę rekuperacinė sistemą. Tokia sistema padės jums užtikrinti pakankamą oro apykaitą, minimalų triukšmo lygį. Tokią sistemą bus paprasta valdyti ir ji suteiks jums daugiau komforto. 

Mini rekuperatorius galima rinktis tada kai kitos išeities nėra. Kai yra atliekama buto ar namo renovacija ir nėra galimybės išvedžioti ortakius - mini rekuperatoriai gali būti vienintelis sprendimas.