Kodėl reikia reguliariai keisti rekuperatoriaus filtrus?

REKUPERATORIŲ FILTRAI

4/24/20212 min read

Vėdinimo įrenginių (rekuperatorių) filtrus reikia keisti reguliariai, lygiai taip pat kaip tai darote atlikdami savo automobilio techninį aptarnavimą - pakeičiate salono oro filtrus. Ar pagalvojote kaip dažnai keičiate savo automobilio salono filtrą, palyginti su tuo kiek laiko praleidžiate automobilyje?

Automobiliuose salono oro filtrus rekomenduojama keisti 1-2 kartus per metus, priklausomai nuo kilometrų skaičiaus. Automobilis yra eksploatuojamas geriausiu atveju keletą valandų per dieną. O kaip intensyviai yra eksploatuojamas vėdinimo įrenginys (rekuperatorius)? Greičiausiau 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Išvada peršasi paprasta - vėdinimo įrenginio (rekuperatoriaus) filtrus reikia keisti ne rečiau nei automobilio oro salono filtrus, bent 2-3 kartus per metus. 

O dabar šiek tiek rimčiau. Oro filtrai vėdinimo įrenginiuose (rekuperatoriuose) yra naudojami ne be reikalo. Yra dvi pagrindinės priežastys. Pirmoji - išvalyti į patalpas tiekiamą orą nuo dulkių, žiedadulkių, teršalų ir nemalonių kvapų. Antroji - apsaugoti įrenginio ventiliatorius ir kitus komponentus nuo pažeidimo ir užsiteršimo.

Taigi, jeigu oro filtrai yra laiku nepakeičiami - jie užsiteršia ir jų filtravimo efektyvumas ženkliai sumažėja. Tokiu atveju filtrai ženkliai prasčiau išvalo orą nuo lauke esančių dulkių, žiedadulkių, teršalų ir nemalonių kvapų bei atsiranda pavojus pažeisti vidinius įrenginio komponentus (pvz. ventiliatorius, šilumokaitį ar šildytuvą). Tokiu atveju greičiausiai nebus taikoma įrenginio garantija. 

Kita priežastis yra padidėjusios energijos sąnaudos. Užsiteršus oro filtrams orui pratekėti pasidaro ženkliai sunkiau. Dėl to, norint išlaikyti tokį patį šviežio oro srautą - reikia padidinti ventiliatorių greitį. Kai kurie įrenginiai tai padaro automatiškai (pastovaus oro srauto palaikymo funkcija), kituose įrenginiuose tai reikia padaryti pačiam vartotojui. Bet kokiu atveju - padidinus ventiliatorių greitį išauga elektros suvartojimas. Yra atliktas ne vienas tyrimas apie užsiteršusių filtrų įtaką ventiliatorių elektros suvartojimui. Vienas tokių - Jungtinės Karalystės mokslininkų atliktas tyrimas. Šio tyrimo metu paaiškėjo, kad naudojant rekuperatorių nuolatos filtrai užsiteršia per 4-5 mėnesius. Praėjus šiam laiko tarpui ventiliatoriai suvartoja iki dviejų kartų daugiau elektros energijos.

Galima labai nesunkiai apskaičiuoti kiek jums tai kainuoja. Paimkime vieną iš populiariausių rekuperatorių Komfovent Domekt R 300 V. Pagal Ecodesign duomenis šio įrenginio nominalus oro srautas (70% nuo maksimalaus) yra 219,6 m3/h. Prie tokio oro srauto įrenginio savitasis elektros suvartojimas (ventiliatoriai ir automatika) yra 0,28 W/m3/h. Dauginame šiuos du skaičius ir gauname 61,5 W. Toks yra vidutinis rekuperatoriaus elektros suvartojimas, neskaitant šildytuvo ir kitų priedų. Naudojant rekuperatorių nuolatos gauname elektros sąskaitą 44,3 kWh per mėnesį. Vertinant elektros kainą 14,1 ct/kWh gauname sąskaitą 6,24 eur/mėn. Taigi jeigu filtrai yra užteršti ir ventiliatorių suvartojama energija išauga du kartus - mes mokame papildomus 6 eurus kiekvieną mėnesį. Skaičiai gali būti ženkliai didesni jeigu gyvenate didesniame būste.

Nekeičiant filtro ilgesnį laiką ventiliatoriams gali neužtekti galios pasiekti reikiamą oro srautą, todėl lėtėja oro apykaita patalpose, prastėja oro kokybė, ne taip efektyviai pašalinama drėgmė, CO2 ir kiti teršalai. Grįžtame į laikus kai reikėdavo atsidaryti langą…

Dar viena pasekmė nepakeitus filtrų - padidėjęs įrenginio skleidžiamas triukšmas. Kaip jau minėjau - filtrams užsikimšus ventiliatoriams reikia intensyviau suktis norint išlaikyti pakankamą oro srautą. Dėl to didėja ventiliatorių skleidžiamas triukšmas per įrenginio korpusą ir triukšmas ateinantis iki oro tiekimo/ištraukimo difuzorių.

Reziumuojant - reguliariai filtrus keisti verta! Netgi naudinga finansiškai. Nekalbant apie išlaikomą aukščiausią oro kokybę, ramų miegą ir įrenginio ilgaamžiškumą.